Większość właścicieli samochodów ma do dyspozycji dwa komplety opon - zimową i letnią. Używając jednego kompletu, zmuszeni jesteśmy gdzieś przechować drugi komplet opon. Te mogą stać się bezużyteczne, co często jest spowodowane niewłaściwym przechowywaniem opon samochodowych.

Prawidłowe przechowywanie opon bez felg

Przechowywanie opon samochodowych będzie zasadniczo różniło się w zależności od obecności lub braku felg na kołach. Bez względu na konstrukcje wszystkie opony optymalnie jest przechowywać w specjalnych pokrowcach na opony. W takich osłonach opony nie stykają się z żadnymi ciałami obcymi, które mogą wpływać na jakość opon. Należy pamiętać, że przechowując koła w workach na opony, należy zwracać uwagę na wilgotność panującą w pomieszczeniu. W warunkach wysokiej wilgotności na kołach może zbierać się para wodna. Przechowywanie opon bez felg powinno odbywać się wyłącznie w pozycji pionowej, stojącej. Koła bez tarcz można ustawić w rzędzie na podłodze. Warto zauważyć, że przy takim przechowywaniu kół samochodowych trzeba będzie co najmniej raz w miesiącu obracać opony, aby się nie odkształciły. Wygodniej jest umieścić oponę na specjalnej półce, którą możesz sam zbudować. Te półki można zamocować na dowolnym dogodnym poziomie. Koła zawsze będą w jednej pozycji.

Opony z felgami

W przypadku przechowywania opon z tarczami należy przestrzegać następujących instrukcji: opony można podwieszać lub układać poziomo jeden na drugim. Metoda wieszania opon jest wygodna, ponieważ pozbywasz się bałaganu. Istnieje jednak ryzyko uderzenia w koła, jeśli nie są przymocowane do ściany na wystarczająco wysokim poziomie. Wygodniej jest mocować opony na dyskach na specjalnych hakach, które nie pozwalają na kołysanie się opon. Sposób poziomego przechowywania opon jest wygodny, ponieważ oszczędza miejsce na górnych poziomach i zapobiega uszkodzeniom kół w wyniku kontaktu z innymi przedmiotami. Ta metoda jest odpowiednia dla pomieszczeń o niskich sufitach, w których trudno jest zainstalować konstrukcję z hakami.

Jak obchodzić się z oponami przed przechowywaniem

Na początku opony należy dobrze umyć i wysuszyć. Ponadto, jeśli chcesz, możesz oznaczyć koła, aby w przyszłości łatwiej było ustalić, które koło jest tylne, a które jest prawe lub lewe. Aby utrzymać gumę w dobrym stanie, nakłada się na nią specjalny aerozol. Są one tworzone na bazie z inhibitorami utleniania, aby zapobiec pękaniu i wypaczaniu kół. Zalecane jest pokrycie powierzchni opon aerozolem w 2-3 warstwach. Na ostatnim etapie przygotowania każda opona umieszczana jest w specjalnej osłonie, która zapobiega tworzeniu się kondensatu. Zwykłe plastikowe torby nie nadają się do przechowywania felg. W takim przypadku pojawienie się kondensacji, a co za tym idzie rdzy na tarczach, jest nieuniknione.

Prawidłowe przechowywanie gumy zimą

Z reguły w okresie zimowym konieczne jest przechowywanie opon letnich. Procedura przechowywania opon letnich zimą ma swoją własną charakterystykę. Opony letnie mają pewne właściwości, które pomagają im wytrzymać upały. Dlatego lepiej przechowywać takie koła w ciepłym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekroczy +25 stopni, ale także nie będzie niższa niż 0 stopni. Niedopuszczalne jest, aby guma stykała się z jakimikolwiek substancjami czy chemikaliami. Zastosowanie specjalnych worków do przechowywania i czyszczenia opon aerozolami wpłynie pozytywnie na jakość felg. Zasada przechowywania kół w pomieszczeniach dotyczy również opon zimowych.

Gdzie przechowywać koła

W takim pomieszczeniu reżim temperatury powinien być utrzymywany w zakresie od 0 stopni do +25 stopni. Ponadto pomieszczenie musi chronić opony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i musi być zamknięte, chroniąc przed warunkami atmosferycznymi. Ważne jest, aby wilgotność w pomieszczeniu była utrzymywana na optymalnym poziomie oraz aby była wystarczająca ilość wolnego miejsca do przechowywania. W pomieszczeniu powinno być specjalnie wydzielone miejsce do przechowywania kół, które zabezpieczy gumę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Garaże, szopy lub oddzielne budynki nadają się do przechowywania kół. Przechowywanie kół w domu, na przykład na balkonie, nie jest do końca odpowiednie.