Filtr powietrza może nie wydawać się istotnym elementem, ale jest ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Jazda bez filtra powietrza jest możliwa, ale zdecydowanie nie jest to dobry pomysł, ponieważ ten element utrzymuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z dala od układu klimatyzacji i sprawia, że powietrze w kabinie jest świeże i bezpieczne do oddychania. Oto dlaczego ważne jest, aby zawsze mieć w samochodzie wszystkie niezbędne filtry i dbać o ich regularną wymianę.

Do czego służą?

W samochodzie znajduje się wiele filtrów powietrza, ale wszystkie one spełniają mniej więcej tę samą funkcję: utrzymują powietrze w czystości, niezależnie od tego, czy jest to powietrze, którym oddychasz w kabinie, czy powietrze, którego silnik potrzebuje do wydajnej pracy. Brud, brud, owady, kurz, liście i wszystko inne, co może dostać się do układów Twojego samochodu, jest zatrzymywane dzięki pracy filtrów.

Co się stanie, jeśli nie będziesz regularnie wymieniać filtrów powietrza?

filtr powietrza

Kabinowy filtr powietrza dba o powietrze, które dostaje się do samochodu przez system ogrzewania i klimatyzacji. Nikt nie chce oddychać brudnym powietrzem, więc rozsądnie jest wymieniać ten filtr w zalecanych odstępach czasu. Jeśli jest on zanieczyszczony, możesz zauważyć zmniejszoną cyrkulację powietrza, spadek wydajności ogrzewania i klimatyzacji lub zapach stęchlizny. Możesz nawet usłyszeć gwizd z otworów wentylacyjnych, jeśli coś większego utknęło.

Zanieczyszczony filtr powietrza silnika może być przyczyną poważniejszych problemów. Możesz zauważyć zmniejszoną oszczędność paliwa, dziwne odgłosy dochodzące z silnika, nieprawidłowy zapłon cylindrów lub migającą kontrolkę silnika. Gdy silnik nie może uzyskać potrzebnego powietrza, nie będzie pracował zgodnie z przeznaczeniem.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza powinien być wymieniany w odstępach czasu zalecanych przez producenta, ale nawet to może nie być wystarczająco częste. Jeśli jeździsz w zapylonych miejscach, a zwłaszcza jeśli jeździsz w terenie, filtry będą się szybciej brudzić i trzeba będzie je wymieniać częściej niż jest to zalecane.

Jeśli filtr wygląda na zabrudzony dużą ilością kurzu i zanieczyszczeń, czas na jego wymianę. Sprawdzanie filtrów w ramach regularnej konserwacji pojazdu gwarantuje, że spełniają one swoje zadanie, dzięki czemu powietrze, którym oddychasz Ty i Twój silnik, pozostaje czyste.

Czytaj dalej na: http://skupaut2.pl