Imadło to urządzenie mechaniczne, które zapewnia niezawodne mocowanie przedmiotów do obróbki. Stosowane są w hydraulice i stolarce, a także w warsztatach samochodowych. Narzędzie jest wykonane z metalu lub drewna. Ze względu na swoje przeznaczenie może być zarówno kompaktowe, jak i masywne.

Z czego zrobione jest imadło

Konstrukcja imadła jest dość prosta. Najpopularniejszym mechanizmem są dwie płaskie szczęki z pokrętłem regulacyjnym, które przesuwa śrubę zaciskową. Z jego pomocą szczęki rozchodzą się i kurczą. Umieszczając obrabiany przedmiot między nimi, możesz uzyskać jego mocowanie. Jedna szczęka mechanizmu jest przymocowana do korpusu, a druga przesuwa się po prowadnicy, poruszana śrubą. Mechanizm blokujący samej regulacji składa się ze śruby pociągowej, która przebiega przez całą konstrukcję imadła. Niezależnie od tego, z czego wykonana jest obudowa urządzenia, śruba jest zawsze metalowa. Na jej końcu znajduje się uchwyt ułatwiający regulację bez użycia klucza. Szczęki imadła często mają miękkie podkładki. Mogą to być twarda guma lub metale nieżelazne. Ich zastosowanie umożliwia zmniejszenie zagłębienia w mocowany element obrabiany. W przypadku zamontowania delikatnej części jest ona dodatkowo owinięta tkaniną lub różnymi nakładkami, aby zapobiec deformacji. Przede wszystkim dotyczy to miękkiego drewna, a także tworzyw sztucznych i przedmiotów obrabianych, które można zarysować. Podstawa imadła jest przymocowana do powierzchni za pomocą śrub dociągających lub zacisku. Niektóre odmiany imadła, które są powszechnie używane przez jubilerów, są mocowane magnetycznie.

Użycie

Aby użyć imadła, konieczne jest obrócenie rękojeści śrubowej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, żeby rozszerzyć szczęki do wystarczającej szczeliny. Następnie wkłada się do niego część, którą należy naprawić. Następnie śruba jest wkręcana zgodnie z ruchem wskazówek zegara i dociska obrabiany przedmiot. Używając masywnego urządzenia, należy mieć na uwadze, że siła jego ściskania jest bardzo duża. W rezultacie przedmiot obrabiany może się odkształcać. Imadło to wielofunkcyjne narzędzie, które może być używane do różnych celów. W związku z tym jego konstrukcja została zmodyfikowana do wykonywania określonych zadań.

Ślusarskie

Imadło ślusarskie to metalowe narzędzie, które nie ma miękkich części. Mocuje się je do stołu warsztatowego lub innego stojaka. To urządzenie można zamocować zarówno stacjonarnie, jak i w formie obracanej, co pozwala na pracę pod różnymi kątami. W przypadku modeli ślusarskich szerokość szczęk mieści się w zakresie od 45 do 200 mm. Średnio tworzą szczelinę do chwytania obrabianych przedmiotów o grubości do 140 mm. Imadło stołowe ma małe kowadełko na korpusie, którego można używać do przycinania przedmiotów obrabianych młotkiem. To narzędzie ma niewielki luz, gdy poruszają się szczęki, ale ponieważ jest używane do ciężkiej pracy, nie jest to krytyczne. Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety imadła ślusarskiego, to należy podkreślić jego niezawodność i doskonałe mocowanie. Są stosunkowo małe, chociaż istnieją też dość duże urządzenia, które są używane warsztatach samochodowych i przemyśle. Ich korpus jest wykonany z metalu lub żeliwa, dzięki czemu są odporne na naprężenia mechaniczne. Zaciśnięty w nich przedmiot można uderzyć dowolnym narzędzie – na przykład młotkiem. Słabym punktem tej konstrukcji są podkładki zabezpieczające, które często się zużywają i wymagają wymiany. Ze względu na dość małą szerokość szczęk mocowanie długich części nie zawsze jest wygodne. Jeśli są bardzo ciężkie, jeden koniec przedmiotu obrabianego można obniżyć podczas obróbki. Aby tego uniknąć, należy okresowo dokręcać śrubę.