Przydatnym urządzeniem mechanicznym używanym przez rzemieślników do zabezpieczania części podczas obróbki jest imadło. Są skuteczne w przypadkach, gdy wymagane jest zainstalowanie przedmiotu obrabianego w bezpiecznej odległości lub wymagają sztywnego i niezawodnego mocowania.

Cechy konstrukcyjne

rządzenie składa się z dwóch szczęk, z których jedna jest trwale przymocowana do korpusu lub ramy, a druga jest ruchoma i może się poruszać. Mechanizm zaciskowy służy do mocowania przedmiotu obrabianego w szczękach. Składa się z kilku elementów. Stalowa śruba pociągowa z gwintem trapezowym. Ruch śmigła jest kontrolowany za pomocą rączki. Żeliwna płyta do podparcia lub łóżka. Istnieje możliwość zastosowania konstrukcji stalowej lub duraluminiowej. Szczęki są przykręcane. Jeśli przekręcisz śrubę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ruchoma szczęka zacznie przesuwać się, jednocześnie zabezpieczając część. Gdy śruba jest obracana w przeciwnym kierunku, szczęka odsuwa się od łoża, uwalniając obrabiany przedmiot. W celu przymocowania imadła do wspornika stosuje się kilka metod:

• na stałe przy regularnym stosowaniu w jednym miejscu;

• na zacisku, co zapewnia mniejszą niezawodność mocowania, ale możliwość korzystania z niego bez stałego stołu warsztatowego;

• na przyssawkach - stosowane przy montażu wyłącznie na płaskiej i gładkiej powierzchni.

Odmiany

Imadła są z reguły klasyfikowane zgodnie z technologią stosowaną podczas aktywacji śruby. Mogą być ręczne lub pneumatyczne. W oparciu o cechy konstrukcyjne stosowane są obrotowe i nieobrotowe imadła. Niektóre modele ręczne pozwalają na manipulację długimi częściami. W tym celu mają szerokie kowadełko i możliwość pionowego mocowania przedmiotu obrabianego. Istnieją również modele do mocowania okrągłych części. Do montażu na stole warsztatowym lub stole stosuje się specjalne śruby. Konstrukcja urządzenia jest całkowicie metalowa. Istnieje możliwość wyboru modelu stacjonarnego lub obrotowego do obróbki części z możliwością zmiany kątów. Szerokość szczęk waha się od 45-200 mm z możliwością skoku szczęki 140 mm. Zaletą tego typu jest trwałość szczęk, wytrzymałość kowadeł, mały rozmiar i waga, możliwość obrotu o 360 stopni w modelach obrotowych.

Imadło ręczne

Jest to przenośne kompaktowe narzędzie, które nie wymaga stacjonarnego mocowania. Imadło służy do obróbki małych części. Istnieją dwa rodzaje takich urządzeń:

• z obecnością szczęk wraz ze śrubą i uchwytami;

• imadło dźwigniowe przypominające szczypce zaciskowe.

Stosowane są do prac precyzyjnych, charakteryzujących się minimalnym poziomem luzów. Konstrukcja przystosowana do obsługi profili aluminiowych i blachodachówki. Mogą być używane do mocowania płaskich przedmiotów obrabianych. Jednocześnie nie są przystosowane do pracy z dużymi detalami, gdzie przy manipulowaniu pod kątem wymagane są dodatkowe elementy. Podczas pracy z miękkimi metalami na obrabianym przedmiocie pozostają ślady. Imadła te są używane podczas operacji z elementami drewnianymi lub plastikowymi. Gąbki wyposażone są w drewnianą wyściółkę, która eliminuje powstawanie śladów po zacisku. Jeśli urządzenie jest zamontowane z przodu, możliwa jest praca z detalami zamocowanymi pionowo. Niektóre modele mają mechanizm szybkiego zwalniania.

Cechy wyboru urządzenia

Przy wyborze zwróć uwagę na:

• wielkość szczęk, ich szerokość, możliwość zastosowania podkładek to czynniki zapewniające trwalsze mocowanie części oraz jakość obróbki;

• głęboki skok mechanizmu zaciskowego zapewnia dużą wszechstronność i funkcjonalność;

• rękojeść powinna być wygodna i ergonomiczna - metalowa konstrukcja o dużej średnicy zapewnia wygodę użytkowania.