Test MOT - Kiedy idziesz na swój MOT

26 stycznia 2015, 15:12 MOT Test MOT

Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś pojazdu na badanie MOT, lub jeśli nie robiłeś tego przez jakiś czas, dobrym pomysłem jest poczytanie o procesie przed wejściem, aby upewnić się, że wiesz, czego się spodziewać.

Nie musisz sam zabierać samochodu do centrum testowego MOT, jeśli nie możesz znaleźć czasu, aby to zrobić przed wygaśnięciem bieżącego MOT. Każdy może przedstawić samochód do warsztatu w celu uzyskania MOT, ale może nim jeździć tylko wtedy, gdy jest na to ubezpieczony.

Uzyskaj oferty na przegląd Pre MOT

Gdzie trzeba zaparkować po dotarciu do centrum testowego będzie całkowicie zależało od garażu, który wybrałeś do przeprowadzenia MOT dla Ciebie. Jeśli umówiłeś się na wizytę przez telefon lub internet, powinieneś otrzymać instrukcje, gdzie zostawić samochód. Jeśli nie pamiętasz, co powiedział Ci warsztat, lub jeśli nie możesz znaleźć właściwego miejsca, po prostu zostaw samochód w bezpiecznym miejscu, które nie blokuje nikogo innego i idź i zapytaj w biurze.

Kiedy powinienem przyjechać?

Tak jak w przypadku innych spotkań, zawsze zaleca się przybycie 10 minut wcześniej. Jeśli przyjdziesz późno, to możesz stracić swój przedział czasowy. Może to oznaczać, że będziesz musiał ponownie zaplanować wizytę na inny dzień, co może być niewygodne, zwłaszcza jeśli nie masz dużo czasu do wygaśnięcia MOT. W zależności od polityki konkretnego garażu, może być również zobowiązany do zapłaty całości lub części opłaty, jeśli przegapisz swój termin. Jeśli uważasz, że może być późno, to jest zawsze dobry pomysł, aby dać garaż wiedzieć tak szybko, jak to możliwe, jak mogą one być w stanie przesunąć swój przedział czasu z powrotem, jeśli wiedzą z wyprzedzeniem.

Porady na dzień

  1. Nie przeciążaj swojego silnika. Jednym z ważnych testów MOT jest sprawdzenie, czy silnik pracuje w normalnej temperaturze. Nie forsuj zbyt mocno swojego pojazdu w drodze do centrum testowego, bo może to dać fałszywe wyniki.
  2. Nie zakładaj, że niekorzystne warunki pogodowe automatycznie odwołają Twój test. MOT może być przeprowadzony bez względu na pogodę. Jeśli wygląda na to, że możesz mieć problem z dotarciem samochodem do centrum testowego, powinieneś zadzwonić jak najszybciej, aby umówić się na inny termin.
  3. Jeśli uważasz, że istnieje duża szansa, że twój pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, spróbuj zaplanować, że twój samochód nie będzie sprawny przez kilka dni. Planowanie alternatywnych rozwiązań transportowych z wyprzedzeniem może sprawić, że czasowe wyłączenie samochodu z ruchu będzie mniej uciążliwe.
  4. Twój samochód nie obleje MOT za to, że jest nieuporządkowany wewnątrz. Ułatwi to pracę mechanikom, jeśli będą mieli miejsce do pracy, ale postaraj się nie stresować zbytnio wyglądem wnętrza samochodu.

Losowe kontrole

Bądź świadomy, że kierownictwo ośrodka może wybrać twój pojazd do losowego poddania ponownej kontroli. Ma to na celu upewnienie się, że wszystkie testy MOT w danym ośrodku są przeprowadzane zgodnie z tym samym standardem. Jeśli Twój pojazd zostanie wybrany do ponownej kontroli, wynik testu raczej nie ulegnie zmianie, ale bądź świadomy, że może tak się stać.

Po teście

Jeśli Twój pojazd przejdzie test MOT, otrzymasz certyfikat, który może być użyty do celów podatkowych. Powinieneś zanotować datę wygaśnięcia MOT, abyś mógł przygotować się z dużym wyprzedzeniem do następnego testu. Przechowuj certyfikat w bezpiecznym miejscu, chyba że potrzebujesz go do zapłacenia podatku drogowego, dla celów ubezpieczeniowych lub jeśli zdecydujesz się sprzedać pojazd. Jeśli Twój pojazd nie przejdzie testu MOT, otrzymasz dokument, który dokładnie określi przyczynę wydania takiego orzeczenia. Dokument ten będzie zawierał wszystkie rzeczy, które należy zrobić, aby Twój samochód przeszedł pozytywnie test. W dokumencie znajdzie się również informacja o tym, ile czasu masz na dokonanie tych napraw. To są wszystkie informacje, które będą potrzebne, aby być w stanie zarezerwować swój samochód w każdym garażu, aby mieć naprawy wykonane. Nie musisz mieć samochodu naprawionego w tym samym warsztacie, który przeprowadził oryginalny MOT.

Co jeśli nie jestem zadowolony z wyniku?

Jeśli nie zgadzasz się z wynikiem przeglądu MOT, powinieneś zacząć od przedyskutowania tego z kierownikiem centrum. Jeśli nadal jesteś niezadowolony po rozmowie z nim, możesz złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od daty testu. Każdy ośrodek testowy MOT powinien posiadać kopie formularzy apelacyjnych i możesz zadzwonić na infolinię DVA na 0845 601 4094 jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy.

Uzyskaj oferty na przegląd przed MOT

Wszystko o MOT

  • Pamiętaj o przeglądzie technicznym swojego samochodu
  • Sprawdź status MOT pojazdu
  • Jak przygotować samochód do przeglądu technicznego
  • Tani test MOT
  • Kiedy idziesz na swój MOT
  • Co zrobić, jeśli test MOT nie powiedzie się?