Po uzyskaniu pełnych kwalifikacji ogólnego mechanika samochodowego można zacząć myśleć o tym, czy chciałbyś się specjalizować w konkretnej dziedzinie naprawy samochodów. Taka specjalizacja może prowadzić do bardziej skoncentrowanego podejścia do naprawy samochodów, zawężając rodzaje prac, które wykonujesz na co dzień i prowadząc Cię na drodze do stania się ekspertem w swojej dziedzinie.

Poniżej wymieniono niektóre z popularnych specjalizacji mechanika samochodowego, o których warto zacząć myśleć jeszcze przed ukończeniem ogólnych kwalifikacji, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć zdobywać odpowiednie doświadczenie.

Bodywork

Dla niektórych osób ogólna estetyka ich samochodu jest o wiele ważniejsza niż jego osiągi. Dla tych klientów, samochód jest czymś więcej niż tylko pojazdem, który ma ich zabrać z punktu A do punktu B, ale jest ważnym akcesorium mody, które ich zdaniem mówi coś o tym, kim są jako jednostka. Ten typ klienta prawdopodobnie wyda fortunę na zakup samochodu, który dobrze wygląda i zapłaci jeszcze więcej pieniędzy, aby utrzymać jego wygląd. Mechanicy, którzy specjalizują się w karoserii pojazdów, mogą dobrze zarobić na życie dzięki takim klientom.

Jeśli jesteś artystą, to może okazać się, że chcesz specjalizować się w karoserii, aby móc natryskiwać samochody w nowych kolorach lub air brush mural na boku samochodu. Specjaliści od karoserii będą również spędzać rozsądną ilość czasu na naprawianiu nierówności, wgnieceń i zadrapań na karoserii pojazdów. Szlifowanie zadrapań i usuwanie wgnieceń może stać się ważną częścią Twojego dnia. Podobnie jak malowanie napisów na burtach pojazdów użytkowych i wymiana paneli drzwiowych lub bocznych.

Naprawa szyb

Jednym z najczęstszych problemów z samochodami są wyszczerbione szyby przednie i rozbite okna

. Bardzo często zdarza się, że kamienie lecą z drogi i uderzają w przednią szybę, a nie potrzeba zbyt dużej siły, aby spowodować odprysk lub rozbicie szyby. Dlatego na wymianie szyb samochodowych można zarobić całkiem niezłą sumę pieniędzy. Praca ta nie wymaga zbyt wielu specjalistycznych szkoleń.

Nie trzeba być bardzo dobrze obeznanym z pracą silnika spalinowego, aby nauczyć się wymieniać szyby. Wystarczy krótki kurs, aby uzyskać pełne kwalifikacje do pracy w tej dziedzinie napraw samochodowych. Specjalizacja ta może również obejmować modernizację okien lub szyb przednich dla kierowców, którzy nie są zadowoleni z tych, które mają obecnie. Sprzedaż i montaż przyciemnianych szyb, na przykład, to kolejny sposób, w jaki specjaliści od naprawy szyb samochodowych zwiększają swoje dochody.

Elektronika

Jeśli bardziej interesują Cię obwody elektryczne niż mechaniczne elementy pojazdów, to może to być specjalizacja dla Ciebie. Samochody stają się coraz bardziej zaawansowane technicznie, ponieważ coraz więcej ich systemów operacyjnych opiera się na skomplikowanej elektronice, aby funkcjonować. Oznacza to, że zapotrzebowanie na elektryków samochodowych

jest niezwykle wysokie i wciąż rośnie. Nie trzeba być w pełni wykwalifikowanym elektrykiem, aby rozpocząć pracę w tej dziedzinie, ale trzeba wziąć udział w krótkim kursie, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Konieczna będzie umiejętność logicznego myślenia i dobre umiejętności praktycznego rozwiązywania problemów.

Specjalizacja według marki

Wszyscy producenci samochodów mają swoje własne salony sprzedaży i zespoły mechaników w całym kraju. Jednym ze sposobów, aby zawęzić swoją specjalizację jako mechanik naprawy samochodów jest trzymanie się tylko jednej marki samochodu. Jeśli dostaniesz pracę w garażu lub salonie określonego producenta, będziesz pracować tylko na tych samochodach i żadnych innych marek.

To pozwoli Ci stać się ekspertem w tej konkretnej marki samochodu i poznasz wspólne problemy z poszczególnych modeli. Staniesz się zaznajomiony z różnymi modelami i staniesz się znacznie szybszy w identyfikowaniu problemów i diagnozowaniu problemów. Jeśli uważasz, że sama ilość różnych samochodów jest przytłaczająca i nie lubisz nie wiedzieć, czego się spodziewać za każdym razem, gdy otwierasz maskę nieznanego modelu samochodu, to może być sposób, aby przejść do specjalizacji. Jest poczucie komfortu w znajomości, które tylko praca z jednej marki samochodu na pewno daje.

Uzyskaj ofertę na naprawę samochodu

Mobilny mechanik

Nie każdy jest w stanie przywieźć swój samochód do garażu lub warsztatu, gdy coś jest z nim nie tak. Jeśli Twój samochód nie odpali rano, będziesz musiał wezwać mechanika mobilnego, który przyjedzie i rzuci na niego okiem. Mechanicy mogą pobierać premię za przyjazd do domu danej osoby, a to może być świetny sposób na zwiększenie przychodów dla garażu lub indywidualnego technika samochodowego.

Mobilni mechanicy często pracują dla siebie i jest to świetny sposób, aby stać się własnym szefem, jeśli nie masz kapitału na założenie własnego warsztatu. Wiąże się to jednak z pewnym minusem. Praca w pełnym wymiarze godzin jako mobilny mechanik nie zawsze jest niezawodnym sposobem na uzyskanie dochodu. W niektóre dni możesz zostać wezwany 6 razy, podczas gdy w inne dni możesz nie otrzymać żadnego wezwania. Jeśli jednak szukasz stałego dochodu i pewnej miesięcznej pensji, to może to nie być specjalizacja dla Ciebie.

To nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca lista wszystkich specjalizacji otwartych dla Ciebie jako mechanik samochodowy, ale to powinno dać Ci jakieś pojęcie o zakresie różnych dziedzin, w których możesz stać się ekspertem. Jeśli szukasz zawęzić różnorodność różnych miejsc pracy, które widzisz każdego dnia, to praca w kierunku specjalizacji może być dobrym sposobem, aby to zrobić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać specjalistą w jakiejkolwiek dziedzinie. Jeśli podoba Ci się wyzwanie i różnorodność bycia mechanikiem ogólnym, nie ma powodu, aby to zmieniać. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Wszystko o garażach

  • Narzędzia i sprzęt niezbędny do otwarcia własnego warsztatu samochodowego
  • Co właściwie robi garaż/warsztat?
  • Wymagania edukacyjne, aby pracować jako mechanik samochodowy
  • Specyficzne dziedziny, którymi zajmują się mechanicy samochodowi