Podczas gdy każda część silnika Twojego pojazdu jest ważna, świece zapłonowe są często niedoceniane. Są one krytycznymi komponentami, które mogą znacząco wpłynąć na wydajność i efektywność. Na krytyczne funkcje, takie jak moc wyjściowa, zużycie paliwa, a nawet temperatura silnika ma wpływ stan Twoich świec, więc wiedza o tym, jak wymienić świece zapłonowe jest niezbędna dla każdego majsterkowicza.

Poznaj swoje świece

Na początek dobrze jest wiedzieć, czym różni się jedna świeca od drugiej. Elektroda środkowa jest zwykle wykonana z miedzi, niklu lub chromu, ale może być również wykonana z rzadkich metali, takich jak platyna lub iryd, które są bardziej wytrzymałe i wytwarzają mocniejszą iskrę. Przed wymianą na świece z metali rzadkich należy sprawdzić specyfikacje producenta pojazdu, które można znaleźć w instrukcji obsługi.

Usuwanie starych świec

Po pierwsze, usuń stare świece: Odciągnij przewód świecy zapłonowej, chwytając za osłonę przewodu - nigdy nie ciągnij za sam przewód. Jeśli Twój pojazd używa cewki na przewody świecy, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić cewki na górze przewodu świecy, jak również. Następnie należy użyć szczotki i sprężonego powietrza, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą wpaść do silnika po wyjęciu wtyczki. Korzystanie z gniazda wtyczki i rozszerzenie na grzechotkę, poluzować wtyczkę. Gdy jest luźna, odłączyć grzechotkę i zakończyć pracę ręcznie. Wypełnić otwór wtyczki czystą szmatą, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń.

świeca zapłonowa

Inspekcja

Zanim wyrzucisz tę starą świecę, sprawdź ją pod kątem oznak głębszego problemu. Świeca zapłonowa może wiele powiedzieć o tym, jak pracuje silnik: Czarna sadza na świecy może oznaczać, że mieszanka paliwowa silnika jest zbyt bogata, natomiast czarna wilgoć jest oznaką wycieku oleju. Pęcherze lub spalone miejsca na izolatorze i elektrodzie są wskaźnikami, że mieszanka paliwowa jest zbyt uboga, silnik się przegrzewa, szczelina była zbyt szeroka lub że masz problem z rozrządem.

Ustawianie szczeliny

Każdy silnik ma unikalną specyfikację szczeliny świec zapłonowych. Szczelina to przestrzeń między elektrodami, przez którą przeskakuje iskra, aby zapalić gaz wewnątrz cylindra. Przed zainstalowaniem nowych świec, sprawdź instrukcję obsługi dla prawidłowej szczeliny i ustaw ją za pomocą szczelinomierza. Użyj haka szczelinomierza, aby lekko otworzyć szczelinę, jeśli to konieczne; jeśli jest już za szeroka, delikatnie dociśnij elektrodę na powierzchni nierysującej, aż spełni wymagania specyfikacji.

Montaż nowych świec

Przed włożeniem nowych świec zapłonowych, nałóż niewielką ilość środka antysejsmicznego na pierwsze dwa gwinty, upewniając się, że nie dostaniesz żadnego na elektrody. Następnie gwintuj je ręcznie za pomocą gniazda i przedłużacza; uważaj, aby nie przekręcić gwintu świecy. Po jego ręcznie dokręcone, użyj grzechotki, aby zakończyć pracę. Dokręć świece do zalecanych przez producenta momentów obrotowych, ponownie zainstaluj przewody świecowe w prawidłowej kolejności i wszystko gotowe.

Wiedza o tym, jak wymienić świece zapłonowe jest prosta i może zaoszczędzić Ci pieniędzy przy wykonywaniu przeglądu. Świeże świece pomagają Twojemu silnikowi uruchamiać się i pracować płynniej, a nawet mogą poprawić ekonomikę zużycia paliwa.