Czy Twoja klimatyzacja jest w dobrej kondycji?

10 maja 2014, 12:07

Systemy klimatyzacji i kontroli klimatu

są luksusowym dodatkiem do każdego pojazdu, ale wymagają konserwacji.

Ich działanie polega na chłodzeniu i osuszaniu powietrza przez sprężarkę przed rozprowadzeniem go w kabinie, co zapewnia niezmiennie przyjemny klimat wewnątrz pojazdu, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Usuwa on również skropliny z wewnętrznych stron okien w chłodne poranki i podczas deszczu.

Wadą klimatyzacji jest to, że temperatura w samochodzie nie jest stała. Łatwo może zrobić się zbyt zimno. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się klimatyzacja w pełni automatyczna, która utrzymuje przez cały czas taką samą temperaturę, np. 21 lub 22 stopnie C, co wielu kierowców uważa za komfortowe.

Uzyskaj ofertę na serwis klimatyzacji

Systemy klimatyzacji muszą być serwisowane

Kiedy samochód jest nowy, ilość czynnika chłodzącego jest optymalna, a sprężarka działa jak należy. Jednak według niektórych ekspertów drobne nieszczelności na złączach i uszczelkach mogą spowodować wyciek nawet 10 procent czynnika chłodzącego w ciągu jednego roku.

Jeśli w układzie zabraknie płynu chłodzącego, sprężarka przestanie działać, a w niektórych przypadkach ulegnie uszkodzeniu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać klimatyzator lub system

klimatyzacji mniej więcej co dwa lata, aby w razie potrzeby uzupełnić czynnik chłodzący. W tym samym czasie można zlecić czyszczenie kanałów powietrznych, dzięki czemu znikną wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Skorzystaj z ofert już teraz