Praca w przemyśle ciężkim, zwłaszcza w stoczniach czy warsztatach i halach produkcyjnych, wymaga zastosowania wyjątkowych narzędzi. Jednym z nich jest klucz do podbijania. Klucz te cechuje się zwiększoną wytrzymałością i funkcjonalnością. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Sama konstrukcja klucza do podbijania jest stosunkowo prosta. Klucz ma dwie końcówki, na jednej z nich umieszczamy specjalne kowadełko, które jest następnie podbijane młotkiem lub innym ciężkim narzędziem, a drugie nakłada się na śrubę lub nakrętkę, którą chcemy odkręcić.

Taka konstrukcja pozwala na zastosowanie klucza, tam gdzie obecne są duże obciążenia udarowe. Pozwala też na swobodne i stosunkowo proste odkręcenie ciężkich zapieczonych lub zablokowanych czy po prostu przerdzewiałych śrub. Klucze są niezwykle wytrzymałe pod kątem mechanicznym i charakteryzują się krótką rękojeścią. Podczas produkcji tego typu kluczy wykorzystuje się najwyższej jakości stal. Są one też kute na zimno, co w praktyce oznacza, że są w stanie wytrzymać wielokrotne uderzenia nawet ciężkim młotem.

Klucze tego typu są dostępne w dwóch modelach. Klucz do podbijania oczkowy, ma konstrukcje gdzie ząbkowane oczko powoduje, że zakleszczenie się ze śrubą jest niezwykle mocne i stabilne. W przypadku tych rodzajów kluczy, nie musimy obawiać się, że ten ześlizgnie się ze śruby podczas podbijania. Dodatkowo sam łeb śruby jest chroniony przez konstrukcje klucza, dzięki czemu zapobiega to jej zniszczeniu. Klucz oczkowy jest najczęściej wykorzystywany w sytuacjach, kiedy musimy odkręcić śrubę w miejscach trudnodostępnych.

Płaski klucz do podbijania jest nieco węższy niż ten oczkowy. Doskonale sprawdza się do odkręcania śrub o sześciokątnych łbach lub też ich montażu. Cechuje go otwarta konstrukcja, co oznacza, że w żaden sposób nie zabezpiecza montowanej śruby. Co więcej, sprawdza się jedynie na łatwo dostępnych przestrzeniach, tam, gdzie istnieje możliwość łatwego operowania kluczem.

Oprócz tych dwóch rodzajów kluczy, w sklepach możemy też kupić specjalistyczne narzędzia tego typu, które są stosowane w warunkach specjalnych. Chodzi tu o odkręcanie czy montowanie śrub, tam gdzie istnieje zagrożenie wybuchu gazu, ulatniania się pary czy erupcji płynów, które stwarzają zagrożenie pożarowe. Klucze tego typu są wykonane ze specjalistycznych materiałów. Obecność stali stwarza bowiem zagrożenie pojawienia się iskier mechanicznych, a tym samym wywołania zapłonu. Klucze do odkręcania śrub w takich miejscach są zazwyczaj wykonane ze stopu berylowego.

Płaskie klucze są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje dużo miejsca do manewrowania kluczem, celem odkręcenia śruby. To standardowy model kluczy. Z kolei klucz oczkowy będzie wskazany, kiedy mamy do czynienia z przerdzewiałą śrubą, zlokalizowaną w miejscu trudnodostępnym, gdzie możliwości przekręcania klucza są mocno ograniczone. Przy zakupie należy też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany klucz. Jeśli zależy nam na wytrzymałości mechanicznej, to najlepszym wyborem będą klucze, które zostały wykonane ze stali chromowej – wanadowej. W sprzedaży znajdziemy też tanie klucze, których cena jest najczęściej wynikiem użycia taniego materiału niskiej jakości. Te klucze choć tanie, są jednocześnie mało funkcjonalne. Tracą swoje właściwości nawet po kilku użyciach. Nie nadają się do zastosowania w przemyśle ciężkim czy warsztatach mechanicznych. W ograniczonym stopniu mogą znaleźć swoje zastosowanie w domowym warsztacie. Przy wyborze należy zwrócić też uwagę na rozmiar klucza. Ten determinowany jest przez rodzaj prac, jakie będziemy wykonywać.