Jak wymienić żarówki w samochodzie?

29 maja 2015, 09:45 serwis wymiana żarówek

Wymiana żarówek, które już się przepaliły jest czynnością, która powinna być objęta serwisem samochodu. Jeśli zabierasz samochód na przegląd roczny lub 6-miesięczny, mechanik może to zrobić w ramach pakietu.

Jeśli jednak dopiero co oddałeś samochód do serwisu

, płacenie tych wszystkich pieniędzy za jedną żarówkę może wydawać się nieco drastyczne. Zgodnie z prawem należy wymienić żarówkę, jeśli się zepsuje, ale nie ma powodu, dla którego nie mogliby Państwo wykonać tego zadania samodzielnie. Każdy samochód ma inny kształt nadwozia, co stwarza problemy przy standaryzacji położenia wszystkich elementów pod maską, w tym punktów dostępu do wymiany żarówek w Państwa samochodzie.

Każdy samochód wymaga od swoich właścicieli wykonania nieco innych czynności w celu uzyskania dostępu do niektórych trudniejszych miejsc. Instrukcja obsługi samochodu danej marki i modelu powinna zawierać wszystkie informacje, które są potrzebne do zlokalizowania dokładnej pozycji świateł od wewnątrz, ale tutaj znajdziesz kilka pomocnych porad, które ułatwią cały proces.

Podejdź do notowań

Reflektory

Zazwyczaj dość łatwo jest dowiedzieć się, gdzie trzeba zajrzeć, aby znaleźć dostęp do żarówek w reflektorach. Przed otwarciem maski silnika należy upewnić się, że jest on wyłączony. Oceniając położenie reflektorów na zewnątrz, powinieneś być w stanie wskazać ich położenie pod maską. Zwykle dość łatwo jest znaleźć potrzebny przedział, a dostęp do samych żarówek nie powinien wymagać żadnych specjalnych narzędzi.

Jeśli potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, będzie to podane w instrukcji obsługi. Po zlokalizowaniu żarówki będzie można ją wyjąć, aby zabrać ją do sklepu w celu zakupu dokładnego zamiennika. Żarówki reflektorów są w wielu różnych kształtach i rozmiarach i często może być trudno znaleźć odpowiedni, jeśli nie masz starej żarówki lub instrukcji obsługi właściciela z tobą.

Należy pamiętać, że w niektórych nowszych modelach samochodów, jeden z reflektorów może być umieszczony pod inną częścią silnika. Może to oznaczać, że trzeba będzie coś wymontować, aby dostać się do odpowiedniego przedziału w celu wymiany żarówki. Jeśli tak jest, upewnij się, że wiesz dokładnie, co robisz, zanim zaczniesz usuwać cokolwiek. W tym przypadku zazwyczaj najlepiej jest pozwolić, aby profesjonalista wymienił żarówkę za Ciebie. Istnieje wielu dużych dostawców części samochodowych, którzy bezpłatnie zamontują nowe żarówki, jeśli zakupisz je w ich sklepie.

Światła boczne

Światła boczne znajdują się w mniej widocznym miejscu niż reflektory i dlatego wymiana żarówek może być nieco trudniejsza. Zamiast wchodzić przez maskę, często trzeba uzyskać dostęp zza nadkola lub zza zderzaka. W instrukcji obsługi samochodu można znaleźć informacje o tym, gdzie jest najłatwiejszy punkt dostępu. W przypadku konieczności uzyskania dostępu zza nadkola należy najpierw skręcić koła maksymalnie w jedną stronę. W ten sposób otworzy się szczelina wystarczająco duża, aby odsłonić komorę, w której znajduje się żarówka światła bocznego i powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby móc ją wymienić.

Wskaźniki Ponownie, dokładne instrukcje, jak zmienić żarówki kierunkowskazów będzie zależeć od marki i modelu samochodu i powinny być szczegółowo w instrukcji obsługi właściciela. W większości modeli, proces ten będzie po prostu obejmować usunięcie kilku śrub trzymających plastikową soczewkę w miejscu, które daje pełny dostęp do samej żarówki. Gdy już uda Ci się usunąć żarówkę, będziesz mógł zabrać ją do najbliższego dostawcy części samochodowych i kupić odpowiedni zamiennik.

Światła hamowania, światła tylne i światła cofania

W większości marek i modeli samochodów, te trzy światła są umieszczone jedno na drugim i dlatego dostęp do nich jest taki sam lub podobny.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie plastikowych osłon soczewek dla małych lub ukrytych śrub. Jeśli można zobaczyć śruby na zewnątrz, to jest to zazwyczaj dobry wskaźnik, że trzeba będzie usunąć plastikową osłonę, aby uzyskać dostęp do żarówki. Jeśli nie ma żadnych śrub to jest bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie uzyskać dostęp do żarówek z wnętrza samochodu.

Nie próbuj na siłę zdejmować osłony, jeśli nie ma oczywistego sposobu na jej zdjęcie. Możesz skończyć się roztrzaskać pokrywę, która będzie kosztować o wiele więcej niż żarówka do naprawy. Jeśli nie ma śrub widocznych z zewnątrz, otwórz bagażnik i poszukaj punktów dostępu od wewnątrz. Powinieneś być w stanie łatwo podążać za linią światła z powrotem do samochodu, aby wskazać jego punkt dostępu. Być może trzeba będzie odchylić kawałek tkaniny lub odkręcić małe drzwiczki od wewnątrz, ale powinno być dość oczywiste, gdzie są punkty dostępu.

Gdy już uda się zlokalizować żarówkę, będzie można ją wyjąć i użyć uszkodzonej żarówki, aby upewnić się, że zakupiono właściwą część zamienną. Ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie sprawnych świateł zewnętrznych w samochodzie jest wymogiem prawnym. Dlatego tak ważna jest ich wymiana, gdy tylko się zepsują. Proces ten można znacznie przyspieszyć, jeśli zna się dokładną żarówkę, którą trzeba kupić.

Zabranie ze sobą zepsutej żarówki lub instrukcji obsługi, gdy idziesz kupić zamiennik, to najlepszy sposób na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie całego procesu. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalisty i że powinieneś to zrobić natychmiast, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy po drodze.

Otrzymuj oferty na usługi

Wszystko o serwisowaniu i przeglądach samochodowych

  • Już dziś poddaj swój samochód profesjonalnej kontroli.
  • Czego powinienem się spodziewać oddając samochód do serwisu?
  • Dlaczego ważne jest, aby serwisować samochód
  • Co powinno być zawarte w przeglądzie Twojego samochodu?
  • Co należy zrobić przed oddaniem samochodu do serwisu?
  • Wskazówki, dzięki którym paliwo starcza na dłużej
  • Jak chronić swój samochód przed letnimi upałami
  • Jak wymienić żarówki w samochodzie
  • Jak wymienić wycieraczki i pióra wycieraczek przedniej szyby?