Nowa benzyna E10: Co to oznacza dla Twojego samochodu?

21 marca 2020 r., godz. 23:00 e10 paliwo

W ramach wysiłków UE zmierzających do obniżenia emisji spalin samochodowych w celu poprawy stanu środowiska, ekologicznych samochodów i zwiększenia ilości energii odnawialnej, biopaliwa są dodawane do benzyny i oleju napędowego.

Jednym z tych biopaliw jest bioetanol; obecnie na lokalnej stacji benzynowej można znaleźć 5% mieszankę w standardowych pompach E5 z benzyną bezołowiową. W przyszłości na brytyjskim rynku pojawi się również nowa benzyna E10 z 10% zawartością bioetanolu.

Organizacja APPG for British Bioethanol opublikowała raport, z którego wynika, że wprowadzenie E10 pozwoli zaoszczędzić emisję równoważną usunięciu 700.000 samochodów z brytyjskich dróg

. Na razie benzynę E10 wprowadziły Francja, Niemcy, Finlandia i Belgia, ale kolejne kraje pójdą w ich ślady.

Co to będzie oznaczać dla Ciebie jako właściciela samochodu?

Zarówno nowsze samochody, jak i wyznaczone pompy na stacjach benzynowych będą oznaczone etykietą sygnalizującą kompatybilność z E10, gdy ekologiczna benzyna zostanie wprowadzona w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie samochody wyprodukowane po 2011 roku są wstępnie zatwierdzone do używania paliwa E10. Więc jeśli Twój samochód jest młodszy niż 1 stycznia 2011, jesteś po bezpiecznej stronie - Twój korek może nawet mieć etykietę E10.

Poza tym, nie ma żadnych innych praktycznych konsekwencji dla Ciebie lub Twojego samochodu - jeśli jest on zatwierdzony, możesz pompować ekologiczne paliwo i jednocześnie pomagać planecie. Nie powinno mieć to również żadnego wpływu na wydajność energetyczną, ponieważ na jednym litrze powinieneś być w stanie przejechać tyle samo kilometrów co zwykle.

Czy posiadasz samochód z silnikiem diesla? Zmiana z E5 na E10 nie będzie miała na Ciebie żadnego wpływu. Możesz tankować swój samochód B5 og B7 jak zwykle.

Jak sprawdzić, czy Twój samochód jest przystosowany do E10?

Szacuje się, że około 5% całej floty pojazdów nie jest wstępnie przystosowanych do nowego ekologicznego paliwa. Są to głównie samochody z lat 90-tych, które nie mają homologacji.

Sprawdź na tej stronie

, czy Twój samochód może jeździć na E10.

Możesz również zadzwonić do lokalnego dealera samochodowego lub warsztatu i zapytać.

Jeśli niechcący wlejesz E10 do baku samochodu, który nie ma homologacji, zachowaj spokój. Pamiętaj tylko, aby później napełnić go paliwem E5. Jeśli jednak napełnisz zbiornik do końca, będzie on wymagał opróżnienia i nie zaleca się jazdy samochodem, traktuj go tak samo, jak w każdym innym przypadku pomyłki w rozpoznaniu paliwa!

Jeśli masz samochód, który nie może pracować na nowym standardzie E10, nadal będziesz w stanie znaleźć i używać pomp E5 na lokalnej stacji benzynowej, upewnij się tylko, że sprawdzisz przed napełnieniem samochodu.

Uzyskaj ofertę na naprawę swojego samochodu