Co to jest wkrętarka udarowa? 

Co to jest wkrętarka udarowa? Do czego służy wkrętarka udarowa? Jaka jest najlepsza wkrętarka udarowa? Aby dowiedzieć się tego wszystkiego i jeszcze więcej, czytaj dalej!

Co to jest wkrętarka udarowa i czy jest mi potrzebna?

Wkrętarka udarowa to rodzaj akumulatorowej wiertarko-wkrętarki, ale zamiast standardowego uchwytu 13 mm posiada uchwyt na bity 1/4" hex, który umożliwia mocowanie małych końcówek wkrętakowych.

W wkrętarkach udarowych chodzi przede wszystkim o wysoki moment obrotowy połączony z dużą siłą uderzenia. Typowa wkrętarka udarowa wytwarza wyższy moment obrotowy niż nawet najwyższej klasy wiertarka kombi. Dzięki dostępnemu momentowi obrotowemu można szybko wkręcać długie, szerokie śruby w najtwardsze materiały. Kolejną kluczową cechą i zaletą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze akumulatorowej wkrętarki udarowej, jest długość głowicy. Ponieważ czasami będziesz używać wkrętarki udarowej w ciasnych, niewygodnych miejscach, im krótsza długość głowicy, tym lepiej. Bardziej przystępne cenowo wkrętarki udarowe będą miały jedną prędkość i to jest w porządku. Jednak dla większej finezji, kontroli prędkości i momentu obrotowego, preferowane są 2 lub więcej prędkości. Tak więc, jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, szukaj wkrętarki udarowej, która ma co najmniej 2 ustawienia prędkości/ momentu obrotowego.

Z każdym obrotem uchwytu bitu silnik wykonuje uderzenia połączone z wysokim momentem obrotowym. A wszystko to w narzędziu akumulatorowym, które zazwyczaj ma bardzo małą długość głowicy, co czyni je idealnym do wkręcania śrub w ciasnych narożnikach lub trudno dostępnych miejscach.


Bosch GDX 18V-200 C to wkrętarka udarowa i klucz udarowy w jednym. Posiada w pełni bezszczotkowy silnik, który poradzi sobie z najtrudniejszymi pracami, zapewniając moment obrotowy do 200 Nm. Ten model posiada najlepszy stosunek długości głowicy do momentu obrotowego, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy w ciasnych miejscach. Możesz nawet podłączyć je do aplikacji Bosch Toolbox App, która pozwoli Ci w łatwy sposób spersonalizować ustawienia narzędzia.

Specyfikacja:

  • Prędkość obrotowa bez obciążenia: 0-3400 obr.
  • Ustawienia momentu obrotowego: 3
  • Prędkość obrotowa bez obciążenia (1. poziom): 0-1100 obr.
  • Prędkość obrotowa bez obciążenia (2. poziom): 0-2300 obr.
  • Prędkość obrotowa bez obciążenia (3. poziom): 0-3400 obr.
  • Moment obrotowy, maks.: 200 Nm
  • Częstotliwość uderzeń: 0-4000 bpm
  • Uchwyt narzędziowy: 1/4" wewnętrzny sześciokąt i 1/2" zewnętrzny kwadrat

Dla wielu osób, ich wkrętarka udarowa jest niezbędnym elementem zestawu narzędziowego. Z dołączoną odpowiednią końcówką może nawet wiercić otwory. Jeśli wykonujesz prace, które wymagają wkręcania dużej ilości śrub lub długich śrub w twardy materiał, powinieneś posiadać wkrętarkę udarową.

Są one idealne do budowy pokładów, przykręcania sklejki podłogowej i nie tylko. Jaki jest Twój wybór na najlepszą wkrętarkę udarową?