Sprawdź status MOT pojazdu

28 stycznia 2015, 12:48 MOT

W Wielkiej Brytanii, samochód musi przejść test MOT każdego roku po osiągnięciu wieku 3 lat._ Istnieją tylko dwa wyniki testu MOT: pozytywny lub negatywny. To czy pojazd przeszedł czy nie przeszedł testu MOT jest określane jako status MOT pojazdu. Kiedy samochód przejdzie test MOT, właściciel otrzyma certyfikat jako dowód, że samochód jest zdatny do ruchu drogowego. Jeśli zgubisz swój certyfikat MOT, lub chcesz znać datę ostatniego MOT dla nowego pojazdu, który chcesz kupić, można to łatwo sprawdzić online.

Uzyskaj ofertę na test MOT

Co to jest certyfikat MOT?

Test

MOT sprawdza, czy Twój pojazd jest zgodny z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również z przepisami ochrony środowiska w Wielkiej Brytanii. Zdanie egzaminu MOT oznacza, że Twój samochód jest legalnie zdatny do ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii. Jednakże, nie jest to to samo co poddanie twojego samochodu ogólnemu przeglądowi i nie gwarantuje ogólnego stanu mechanicznego twojego pojazdu. Kiedy twój samochód przejdzie pomyślnie MOT, otrzymasz certyfikat MOT od warsztatu, który przeprowadził badanie twojego pojazdu.

Certyfikat jest w zasadzie kartką papieru, która powinna być przechowywana w bezpiecznym miejscu, ale może być łatwa do zgubienia. Na szczęście, wszystkie wyniki MOT są przechowywane centralnie w Internecie, co oznacza, że możesz zalogować się w dowolnym momencie, aby sprawdzić status MOT swojego samochodu, nawet jeśli nie masz już certyfikatu.

Jak sprawdzić status MOT

W przeszłości, testerzy pytali dlaczego nie można było łatwo sprawdzić statusu MOT pojazdu. Powodowało to wiele problemów przy sprzedaży używanych samochodów, zwłaszcza gdy certyfikaty były zagubione. Dlatego w 2005 roku wprowadzono skomputeryzowany system, który znacznie to uprościł. Teraz, odwiedzając stronę www.gov.uk/check-mot-status

będziesz mógł sprawdzić swój status MOT online. Wszystko, co musisz zrobić, to wprowadzić tablicę rejestracyjną pojazdu i albo numer testu MOT (który będzie na teście VT20 lub świadectwie odmowy VT30, które otrzymałeś, gdy zabrałeś swój samochód na test) lub numer referencyjny dokumentu, który znajduje się w dzienniku pokładowym, jeśli nie masz już numeru testu MOT.

Uzyskaj ofertę na test MOT

Sprawdź termin MOT

Jeśli odwiedzisz tę samą stronę internetową i wykonasz te same kroki, jak w przypadku sprawdzania statusu MOT pojazdu, będziesz mógł również zobaczyć datę ostatniego testu MOT Twojego samochodu, datę wygaśnięcia tego testu i przebieg pojazdu w czasie MOT. Więc jeśli zgubiłeś szczegóły dotyczące terminu następnego przeglądu technicznego Twojego samochodu, możesz zalogować się na stronie www.gov.uk/check-mot-status

, aby się tego dowiedzieć. Możesz sprawdzić te szczegóły dla każdego samochodu; musisz tylko upewnić się, że posiadasz dane niezbędne do wprowadzenia do bazy danych online.

Sprawdzenie ważności certyfikatu MOT

Jeśli chcesz kupić używany samochód i masz wątpliwości, czy certyfikat MOT, który został wydany jest autentyczny czy nie, możesz również użyć tej bazy danych online, aby sprawdzić te szczegóły. Poprzez sprawdzenie szczegółów, które są napisane na certyfikacie z tym, co jest zarejestrowane online, będziesz wiedział, czy MOT jest najbardziej aktualnym zapisem historii testów samochodu, czy też został on z jakiegoś powodu sfałszowany. Jest niezwykle ważne, aby wiedzieć, że samochód, który kupujesz ma aktualny MOT z dwóch powodów. Po pierwsze, po wygaśnięciu testu MOT

, pojazd może być prowadzony tylko w drodze do warsztatu, więc jazda nim do domu z salonu może być nielegalna. Po drugie, może istnieć powód, dla którego nie przeszedł on testu MOT, w którym to przypadku może skończyć się koniecznością zapłacenia dużej ilości pieniędzy za dokonanie istotnych napraw samochodu, który właśnie zakupiłeś.

Pojazdy zwolnione z testów MOT

Zdecydowana większość pojazdów poruszających się po drogach musi mieć corocznie MOT. Istnieje jednak krótka lista pojazdów, których to nie dotyczy. Należą do nich:

  • ciągniki
  • pojazdy ciężarowe zasilane energią elektryczną
  • wszelkie pojazdy mające mniej niż 3 lata
  • samochody i motocykle wyprodukowane przed 1960 r.

Jeśli chcesz dwukrotnie sprawdzić, czy Twój pojazd jest zwolniony z badań MOT, możesz odwiedzić stronę www.gov.uk i znaleźć formularz V112, który zawiera listę wszystkich pojazdów, które są obecnie zwolnione. Jeśli okaże się, że twój pojazd znajduje się na liście, będziesz musiał wypełnić formularz i odesłać go na adres podany na górze.

Uzyskaj ofertę na test MOT

Wszystko o MOT

  • Pamiętaj o przeglądzie technicznym swojego samochodu
  • Sprawdź status MOT pojazdu
  • Jak przygotować samochód do przeglądu technicznego
  • Tani test MOT
  • Kiedy idziesz na swój MOT
  • Co zrobić, jeśli test MOT nie powiedzie się?