Dzisiaj tworzenie biżuterii jest bardzo popularne zwłaszcza wśród osób młodych. Bardzo ważne jest skompletowanie i prawidłowe wykorzystanie niezbędnych narzędzi do realizacji swoich pomysłów. Obecnie na rynku jest wiele różnych rodzajów narzędzi do robienia biżuterii i bardzo trudno jest zdecydować, który z nich wybrać.

Podstawowe narzędzia

Najczęściej używane narzędzia to szczypce, szczypce okrągłe, przecinaki do drutu, igły do koralików, nożyczki, ekspandery do otworów na koraliki, pincety. Wśród nich najczęściej używane są szczypce, ponieważ każde z nich jest przeznaczone do innego celu. Jeśli dopiero zaczynasz robić biżuterię, nie musisz mieć całej szerokiej gamy narzędzi, możesz zakupić kilka podstawowych urządzeń, których będziesz potrzebować:

Szczypce okrągłe do biżuterii

Używane są podczas pracy ze szpilkami i przewodami. Dlatego końce szczypiec okrągłych są zwężane, przy ich pomocy dość łatwo jest stworzyć pętle, które można regulować. Jeśli chcesz zrobić małą pętlę, musisz zrobić to końcówkami instrumentu, podczas gdy duże pętle są bliżej podstawy końcówek. Są również bardzo przydatne, gdy trzeba wykonać spiralę z drutu lub inne elementy dekoracyjne. Wskazane jest posiadanie ich w ilości dwóch egzemplarzy. Część trzymamy jeden element cienkimi szczypcami, a drugą wykonujemy niezbędne czynności. Szczypce z cienkimi nosami są różnych typów. Najczęściej używane są krótkie dziobaki, ale czasami mogą być potrzebne inne typy szczypiec. Jeśli pracujesz z delikatnym materiałem, lepiej użyć szczypiec z cienkimi noskami i szczypiec bez nacięć (bez rowków) lub nawet narzędzia z plastikową nasadką. Istnieje specjalny rodzaj szczypiec okrągłych - stopniowanych , za pomocą których można skręcać przygotowane średnice pierścieni pętelkowych.

Szczypce do biżuterii

W przeciwieństwie do szczypiec okrągłych szczypce mają płaskie szczęki. Służą głównie do przytrzymywania niektórych części, otwierania i zamykania pierścieni lub ogniw łańcucha. Można do tego również użyć szczypiec okrągłych. Istnieją również zakrzywione szczypce szczękowe. Zakrzywione końcówki ułatwiają dotarcie do mniej dostępnych miejsc.

Szczypce do cięcia biżuterii

Obcinaki boczne są przeznaczone do odcinania drutu, końcówek szpilek lub żyłki itp. W przeciwieństwie do innych narzędzi tnących, obcinaki boczne, nie pozostawiając żadnych postrzępień. Są to główne narzędzia do biżuterii, które powinna mieć każda osoba wykonująca biżuterię własnymi rękami. Istnieją inne dodatkowe narzędzia, które ułatwiają pracę z biżuterią.

Pinceta

Za pomocą pincety możesz łatwo zawiązać węzły i zebrać małe koraliki, a także podnieść cyrkonie do ich przyklejenia. Tutaj bardzo przydatny jest również ołówek woskowy do cyrkonii.

Rozwiertak do otworów

To narzędzie pozwoli ci na przesuwanie koralika po nitce, chroniąc w ten sposób nitkę przed otarciami. Może być również używany jako szydło.

Zacisk do biżuterii

Może być ci potrzebna zaciskarka do zamocowania zacisków koralików do żyłki lub drutu, nie pozwala one na przesuwanie się koralików. Szczęki tego narzędzia mają 2 nacięcia, najpierw zacisk jest zaciskany karbem, który jest bliżej podstawy narzędzia, a następnie jest zaokrąglany drugim nacięciem. Oprócz wszystkich wymienionych narzędzi należy się też wyposażyć w nożyczki, centymetr (do pomiaru długości koralików) i przyrząd pomiarowy (do pomiaru średnicy koralików), pojemniki, słoiki i pudełka do przechowywania koralików, akcesoria. Dla wygody początkujących w biżuterii zwykle produkuje się zestawy startowe najpotrzebniejszych narzędzi.

Stoły montażowe

Aby materiał nie toczył się po stole należy wyposażyć się w stoły montażowe. Mają szorstką lub lepką powierzchnię. Większość z nich zawiera również rowki z linijką, a w tych rowkach można wstępnie rozłożyć poszczególne elementy, wybierając rozmiar, kolor i kolejność koralików. Istnieje nawet osobna tabela, w której można rozłożyć poszczególne średnice bransoletek.